Zaměstnání vs. podnikání?

Ještě v roce 2016 nás společnost tak nějak automaticky směruje k tomu, že budeme zaměstnanci. Nejdřív samozřejmě budeme chodit do školy, snažit se o dobré známky a potom nás čeká nelehký úkol – najít si práci. A v práci setrvat pokud možno do důchodového věku… Vidíte ten stereotyp? Ano, uznávám, ne všichni to tak mají. Někteří z tohoto systému vypadnou a nebo se do něj třeba ani nedostanou. Nikdy ale není pozdě začít přemýšlet nad tím, co nám vlastně více vyhovuje a jestli není na místě udělat změnu plánu…

Trend dneška: velký zaměstnavatel

Spousta rodinných firmiček se postupně zavřela, větší firmy byly skoupeny, aby tvořily část nadnárodního koncernu. Tak nějak by se dal ve zkratce popsat trend dnešní doby. I když, dneska vzniká spousta malých inovativních firem, to je pravda. Jde ale o celkový trend. Na síle nabírají velké společnosti, které pak pohltí ty menší. Stoupá tedy procento lidí, kteří pracují právě pro ty velké firmy, a pravděpodobně bude ještě narůstat.

Práce u velké firmy má spoustu specifik a ne každý je na takovém místě spokojený. Zahraniční management, časté změny v organizaci, kancelář sdílená s dalšími 50 kolegy (viz článek o open space kancelářích) nebo třeba nemožnost osobně vidět přímého nadřízeného, to jsou jen některé věci, na které si takoví zaměstnanci někdy musí zvyknout.

Na druhou stranu, velcí zaměstnavatelé třeba platí první tři dny nemoci nebo mají někdy připravený systém kariérních postupů.

Velká vs. malá firma vs. instituce vs. já sám/a

O tom, jak typicky vypadá práce ve velké a v malé firmě, jsme si tu už tak různě řekli (můžete kouknout třeba na článek tady). Teď je na čase se k tomu vrátit, ale z jiného úhlu. A přibrat k tomu insituce. Prostředí, ve kterém pracujeme, a normy, které jsou pro něj typické, zásadně ovlivňuje naši spokojenost. Tvořiví lidé budou velmi těžko fungovat někde, kde je to těžkopádné a neflexibilní. Naopak někdo, kdo preferuje rutinu, bude nešťastný tam, kde se každý měsíc objevují nové výzvy a všechno je až v příliš velkém pohybu. Toto všechno je potřeba si uvědomit a poznat naše vlastní preference. A samozřejmě se podle toho zařídit, a to co nejdříve.

Chci někdy někoho poslouchat?

Dalším docela zásadním aspektem je naše ochota poslouchat jiné. A tím nemyslím naslouchat. Mám na mysli situace, kdy se musíte zachovat podle rozhodnutí někoho jiného. Musíte splnit, co říká, i když s tím nesouhlasíte. I když třeba víte, že je to úplně špatně nebo je to třeba nemorální. V životě tohle potká každého, ale každý se s tím vyrovnává jinak a mít to denně v práci může být značně náročné. Pokud je vám to hodně protivné, je to další bod, který vede k zamyšlení, kde vám bude nejlépe.

Jak moc toho od práce (a od života) očekávám?

Většina z nás má už při studiích nějakou představu o tom, jak bude vypadat život po získání diplomu. Často pak přijde studená sprška. Pak totiž zjistíme, že realita prostě není taková, jakou jsme čekali a jakou nám inzerovali. Můžeme jít s červeným displomem a hlavou plnou cenných vědomostí a je možné, že to nebude nikoho zajímat. A nebo třeba až v průběhu druhého nebo třetího roku v práci nás naprosto pohltí naše specializace a budeme nasávat nové vědomosti. Zaměstnavateli to ale může být docela jedno. Dokonce ho může zajímat jen to, abychom nechtěli zavádět nějaké „novinky“. Ničit zajetou pohodlnou rutinu. Pokud máte pocit, že by vás tohle mohlo potkat, pravděpodobně máte nad čím přemýšlet.

Nové obory

Už v jiném článku (tady) jsme psaly o tom, že poslední roky se objevují stále nové a nové příležitosti, čemu se profesionálně věnovat. A taky už zdaleka neplatí, že na to potřebujeme „mít papír“. Spousta lidí objevuje skulinku na trhu a nebo zjišťuje, že je může živit to, co je baví. A k tomu nejčastěji vede cesta skrz podnikání. Denně používáme věci, které byly vytvořeny právě tímto způsobem. Nevznikly jako produkt velkých společností, ale jako výsledek tvořivé práce jednoho člověka.

Ano, podnikání není snadné

Pracovat sám na sebe, kdykoliv a kdekoliv, to zní jako sen. Proč to teda nedělají všichni? Odpověď dobře známe. Není to snadné. Je totiž třeba udělat pár těžkých věcí. A mezi ty nejtěžší patří se rozhodnout a skutečně vážně začít. Pak samozřejmě následuje potřeba stanovit spoustu dalších věcí, jako co přesně budeme dělat, pro koho, za kolik, jak budeme získávat zákazníky a v neposlední řadě musíme zvládnout nutnou administrativu.

Ano, podnikání není snadné, zrovna tak ale není snadné získat práci a spokojeně v ní pak fungovat. Všechno je ale zvládnutelné, jen je potřeba vědět, co má pro nás smysl.

Určitě si přečtěte náš článek o výhodách a nevýhodách podnikání i pracovního poměru a taky o tom, co dalšího nám může pomoci rozhodnout, co je pro nás to pravé.
Najdete ho tady.

Komentujte, diskutujte