Průvodce pro středoškoláky

Téměř každého člověka čeká několik desítek let, během nichž bude velkou část času trávit prací. Může chodit do zaměstnání, může pracovat z domova nebo třeba vést firmu. Tak jako tak to většinou obnáší různé pracovní činnosti, kontakt s lidmi, někdy i nikdy nekončící vzdělávání se. Je tedy v nejlepším zájmu každého, aby ty dlouhé roky trávil co nejpříjemněji, aby byl spokojený a aby mohl mít vedle práce i svůj soukromý život. Toto jsou jen některé důvody, proč se na pracovní dráhu začít připravovat už během školy a prvních let po dostudování. Nezapomínejme, že štěstí přeje připraveným!

Jaká je moje vysněná práce?

Někteří lidé mají to štěstí, že už jako malí vědí, co chtějí dělat v dospělosti. Samozřejmě, někdy tyto sny pominou, protože dotyčný má nejdříve o dané profesi jen málo informací a vlastně ho láká jen určitá vlastní představa. Někteří ale dobře vědí, že třeba chtějí učit ve škole nebo se věnovat péči o zvířata. Tito lidé to mají potom snazší. Vědí, co je jejich cílem, a tak se k němu krok po kroku můžou přibližovat. Co když ale mezi tyto šťastlivce nepatříte?

Už dávno neplatí, že nejváženějším povoláním je lékař nebo právník. A naopak manuální práce je pro ty, co moc rozumu nepobrali. Dnes je už výborně vidět, že spokojenost a úspěch mohou přicházet snad ve všech oborech a rozhodně se neodvíjí od toho, kolik dlouhých let jsme proseděli ve školních lavicích.

Jedním z nejzásadnějších klíčů k úspěchu je zvolit si takovou práci, která bude v souladu s tím, jací jsme, v čem jsme dobří a co nás baví a naplňuje. Všechny tyhle věci nemusíme znát hned, měli bychom se je ale snažit postupně si vyjasňovat. K tomu pomůže jednak samotné studium, tak i další aktivity a samozřejmě sbírání zkušeností.

Existuje spousta knih a testů, které nám pomohou v těchto otázkách se orientovat. My vám přinášíme několik takových otázek také. Nejdůležitější je se nad nimi skutečně zamyslet a odpovědět si co nejupřímněji. Odpovědi jsou jen pro vás samotné. Správnou odpovědí je pouze taková odpověď, která vás co nejlépe vystihuje.

Takže tady je máme...

 • Jsem rád/a v kontaktu s lidmi? Chci s nimi denně pracovat? Mám rád/a kontakt s velkým množstvím cizích lidí?
 • Mám rád/a práci v týmu nebo raději sám/a? Jaká pozice mi případně v týmu vyhovuje? (rád/a tým vedu, spolehlivě pohlídám, aby tým všechno splnil, rád/a podporuju ostatní členy atd.)
 • Jsem schopný/á pracovat "sám na sebe", dokážu plnit úkoly i v případě, že mě do nich nikdo "nehoní"?
 • Jsem schopný/á pracovat dle pokynů jiných i v případě, že s jejich pokyny/názory nesouhlasím?
 • Mám rád/a kreativní práci? Rád/a pracuju na nových věcech?
 • Baví mě řešit problémy, hledat řešení? Nebo spíš preferuju rutinu, kterou dobře znám?
 • Potřebuju vidět hmatatelné výsledky mé práce? Potřebuju něco tvořit, budovat?
 • Cítím se dobře i v techničtějších oborech? Bavila mě někdy matematika?
 • Baví mě cizí jazyky? Dovedu si představit v práci používat denně cizí jazyk?
 • Chtěl/a bych často cestovat? Trávit třeba hodně času v autě, na cestě na letiště a na letišti, večery v cizím městě s noclehem v hotelu?
 • Chci se neustále vzdělávat?

Tyto otázky nám dají mnoho pro nás důležitých odpovědí. Odpovědi nám pomohou směrovat se do budoucna. Řeknou nám hodně o našich silných stránkách a preferencích. Také ukážou, kde bychom na sobě mohli zapracovat a případně i poukážou na oblasti, ve kterých se nám vyplatí se zlepšit.

Další otázky už by měly směřovat k tomu, co nás zajímá, co nás baví. Mnoho lidí totiž dokázalo přetvořit koníček ve své živobytí nebo dokonce v úspěšné firmy. Mnozí z nich vlastně založili nové obory a byli tak prvními lidmi, kteří se daným oblastem začali věnovat profesionálně. Díky internetu je možné rozvíjet i zdánlivě okrajové obory., protože je možné získat zákazníky po celém světě.

Když už alespoň trochu víme, kdo jsme, co nás baví a zajímá a také jaké máme preference, můžeme začít hledat příležitosti a nebo ještě lépe plánovat kroky v budoucnu. Tady si můžete přečíst, proč je důležité mít alespoň rámcový plán do budoucna.

Vím, kdo jsem a co chci. Co dál?

Jakmile víme alespoň zhruba, co nám vyhovuje a co by nás bavilo, máme z části vyhráno. Teď přichází na řadu objevování možností. Můžeme třeba už začít mapovat situaci a vytipovávat obory, pozice nebo dokonce i firmy, které by nás mohly zajímat. Některé firmy mají různé programy a aktivity pro studenty, takže se s nimi dá navázat kontakt v předstihu a získat tak cenné zkušenosti a kontakty. O takovém průzkumu jsme psaly tady.

Úplně klidně se ale může i stát, že vůbec nebudeme vědět, kde začít. Že nebude žádný obor, který by nás lákal, nebo žádný typ činností, který by nás nejspíš bavil. V takovém případě je nejlepší začít poznávat různé možnosti. Hledat si nové koníčky, vypravit se do knihovny a napůjčovat si knihy k různým oborům. Zapátrat na internetu a najít si blogy nebo videa o různých tématech. Smyslem je objevit, co by nás bavilo, zajímalo.

Další možností je věnovat se tomu, co je široce uplatnitelné napříč obory. Dobrou volbou jsou vždy cizí jazyky, může to být ale třeba taky informatika či práce s daty, můžeme se zaměřit na měkké dovednosti jako třeba schopnost vyjednávat, prezentační nebo prodejní dovednosti.

Když to shrneme, tak jde hlavně o to získávat zkušenosti a začít poznávat sebe i svět kolem.

Životopis, dokument, který nás bude provázet po celou cestu. Začněme ho psát hned teď!

Životopis je jedním z nejzásadnějších dokumentů naší kariéry. Alespoň na začátku. S největší pravděpodobností nám pomůže dostat práci. Ale taky může být pomocníkem v mnoha klíčových momentech. Třeba když přemýšlíme, zda si nedoplnit nějaký kurz a nebo jestli bychom se mohli ucházet o tamtu pozici, která se nám tak líbí.

Tady přinášíme několik článků zaměřených na psaní životopisu:

Odkazy na další články související s CV najdete tady.

Jak hledat práci?

Dříve nebo později se dostáváme (tedy většina z nás) k samotnému hledání práce. To spočívá obvykle v hledání nabídek, odpovídání na ně, dále se účastníme výběrových řízení (někdy vícekolových) a případně pak ještě dolaďujeme podmínky smlouvy se zaměstnavatelem v případě, že uspějeme.

Míst, kde hledat práci, je celá řada a většina z nich je online. Mezi nejdůležitější zdroje pracovních nabídek určitě patří pracovní portály, dále agentury a jejich weby, zajímavé jsou také stránky samotných firem, kde často rovněž najdeme sekci "zaměstnání". Čím dál více se používají i sociální sítě - facebook a mnoho skupin s inzercí a samozřejmě taky LinkedIn. Nicméně pro spoustu lidí jsou nejcennějším zdrojem pracovních nabídek lidé v okolí - rodina, přítelé a známí.

Co by vás taky mohlo zajímat:

Většina portálů s pracovními nabídkami umožňuje vyhledávání podle klíčových slov a obvykle nabídky taky řadí dle určitých kritérií - zejména dle lokality, typu úvazku, oboru... U agentur se pak někdy vyplatí i přímo zajít na pobočku a navázat tak osobní kontakt. V případě zájmu o práci v určité firmě je zase dobré firmu přímo oslovit.

Samozřejmě, důležité je mít taky určitou představu o práci, kterou bychom mohli dělat. Na některé pozice je potřeba mít určité znalosti, zkušenosti i osobnostní vlastnosti. Neustále ale roste počet míst, které nevyžadují žádný speciální profil. Pokud hledáme pouze brigádu, setkáme se obvykle jen s určitými typy nabízených pozic. Obecně je ale dobré rozšířit záběr a vybrat i takové nabídky, u kterých kritéria splňujeme jen částečně. Pokud navíc potřebujete práci najít rychle, tento přístup se vyplatí dvojnásob. Více o to si můžete přečíst tady

Další články k tématu:

Jak se ucházet o místo?

Máme tedy vytipované pracovní nabídky, co dál? Na řadu přichází odpovídání na jednotlivé inzeráty, součástí těchto odpovědí je i náš životopis, případně další dokumenty. A ty už pak máme v základní verzi připravené a jen je upravujeme pro konkrétní příležitosti.

Většina pracovních portálů umožní rovnou reagovat na publikované nabídky, některé dávají možnost uchazečům vytvořit životopis přímo online a uložit ho v databázi. Poté ho lze jednoduše připojovat ke své odpovědi. A nebo ho dokonce uložit do databáze zpřístupněné firmám. Firmy si tak samy mohou hledat vhodné kandidáty. Pokud se nám nenabízí řádná z výše uvedených možností, pošleme naše dokumenty firmě jednoduše emailem.

Naše odpověď firmě či její oslovení obvykle sestává ze dvou částí. Tou první je samotné tělo emailu, druhou pak náš životopis.

Tělo emailu je vlastně takovým krátkým průvodním dopisem. Velmi často zastává úlohu oblíbeného motivačního dopisu, kde by mělo určitě zaznít, proč firmu kontaktujeme a proč se o místo ucházíme. V některých speciálnch případech se motivační dopis píše ještě zvlášť a přikládá jako příloha.

Životopis přikládáme vždy aktualizovaný.

Motivačnímu dopisu a životopisu jsme věnovaly mnoho článků a jejich přehled najdete zde.

Další zajímavé články:

Určitě se vyplatí ucházet se i o pozice, pro které se požaduje o něco více zkušeností, znalostí... zkrátka pozice, které nám o kousek "utíkají". Všeobecně platí, že požadavky firem uvedené v inzerátu často převyšují skutečné nároky na uchazeče. Určité druhy dovedností či znalostí se dají poměrně snadno doplnit praxí a jiné ve finále nejsou důležité. Naopak, firmu může v životopise zaujmout něco, co ani v inzerátu nezmínila. Nebo si třeba může životopis schovat pro jinou pozici a uchazeče oslovit s jinou nabídkou. Nikdy se ale nemůže stát nic horšího, než že nás firma prostě nevybere.

Výběrové řízení

Každá firma má svoje vlastní postupy pro výběrová řízení, na následujících řádcích shrneme to, co mají zpravidla společné.

První fází výběrového řízení je prvotní vyhodnoceni odpovědí na inzerát. Je to takové první síto, kdy firma prochází obdržené dokumenty a vybírá kandidáty, kteří by mohli být zajímaví. V této fázi je samozřejmě důležitý životopis a často i motivační dopis. Nicméně fakta o nás nejsou někdy tím jediným, na základě čeho se firma rozhoduje. Často hraje roli i první dojem, tedy to, jakým způsobem odpovídáme na inzerát, jestli je náš životopis přehledný, jestli jsme vůbec splnili základní požadavky na uchazeče.

Nicméně je třeba taky říci, že tímto kolem často projdou i takoví uchazeči, kteří nemají přesně ten požadovaný profil.

Uchazeči, kteří prošli tímto kolem, jsou osloveni. Někdy firmy udělají první krátký tipovací pohovor přes telefon. Jindy uchazeče rovnou pozvou k osobnímu setkání.

Pracovní pohovor pak může probíhat mnoha způsoby a rad, jak ho co nejlépe zvládnout, je mnoho. Bohužel však neexistuje jedna univerzální, která by zaručila úspěch.

Spoustu rad najdete v našem ebooku zdarma. Stáhnout si ho můžete tady!

A potom v řadě našich článků:

Zde máme taky pár případů z praxe...

Součástí prvního kola mohou být i různé testy, individuální či ve skupině. Vždy se vyplatí si o firmě a jejích zvyklostech ohledně výběrových řízení zjistit co nejvíc informací v předstihu. Toto platí především u velkých mezinárodních firem, které mají zavedené procesy pro výběr nových zaměstnanců či stážistů.

Výběrové řízení by mělo ideálně končit rozhodnutím firmy, že nás přijímá. Samozřejmě ne vždy to tak dopadá a často to není naší vinou. Pro nás je ale každé výběrové řízení hodnotnou zkušeností.

Je taky třeba počítat s tím, že některé firmy se ani neozvou. Nereagují na náš životopis, nesdělí nám výsledky výběrového řízení a nebo se někdy uprostřed všeho odmlčí. Stát se to může a rozhodně to nemá nic společného s námi.

Stáž, brigáda, částečný úvazek, externí spolupráce?

Existuje spousta forem, jak získávat pracovní zkušenosti a vydělávat peníze. Naštěstí se čím dál tím více zvyšuje ochota firem vytvářet pozice pro stážisty nebo na některé úkoly najmout lidi na částečný úvazek nebo externí spolupráci. Tímto způsobem se dá pracovat třeba i při studiu a hlavně spoustu věcí se naučit.

Kde se nám bude nejlépe pracovat?

Na začátku naší kariéry se vyplatí zamyslet se nad tím, v jaké firmě by se nám nejlépe pracovalo. Jestli ve velké, v malé, v rodinné nebo třeba mezinárodní. Každé prostředí je specifické a vyhovuje jen někomu.

Podnikání? Podnikání!

Slovo podnikání je někdy docela matoucí. Co tím myslíme my? My tím myslíme tisíce možností, kdy člověk pracuje tzv. "sám na sebe". Může něco vyrábět, prodávat, sekat trávu, ale taky mít spoustu výdělečných aktivit třeba na internetu. Začít zpravidla od nuly a zlepšovat se a dosáhnout úspěchu. Poslední dobou jsou všude kolem nás příklady toho, jak se někdo postavil na vlastní nohy a po dřině se vypracoval.

Zkusit si pracovat na sebe je výhodnější a snazší, pokud ještě studujete nebo pokud už máte zaměstnání, kde za vás odvádí pojistné. Pokud vás to láká, určitě se dobře informujte.

Zde pak najdete článek se spoustou bodů týkajících se podnikání a rovněž jeho srovnání se zaměstnaneckým poměrem.

Myslete na svoji budoucnost a budujte ji takovou, jakou si ji přejete

Jak vypadá a bude vypadat náš život, závisí do značné míry na našich volbách. I našeho pracovního života se to týká. Je tedy na nás, abychom se snažili zajistit si život takový, jaký ho chceme mít. Možností je mnoho a záleží jen na nás, jestli se je budeme snažit využít a dostat se tam, kde budeme spokojení.

Toto téma zmiňujeme v mnoha článcích, nejvíce se o něm dozvíte v těchto:

A to nejlepší nakonec... milujeme jazyky. Milujte je s námi!

Milujeme cizí jazyky. Pokud jste na tom stejně, tak si budeme výborně rozumět.. A pokud ne... budeme se vám snažit studium jazyků usnadnit! Víme totiž z vlastní zkušenosti, že studovat cizí jazyky se dá dvojím způsobem - otravně a bez výsledků a příjemně a s výsledky. Co si vyberete? O jazycích jsme toho napsaly spoustu. Články najdete třeba tady.

Nám osobně cizí jazyky přinesly spoustu příležitostí, ale i radosti. Radosti díky tomu, že jsme objevily, jak se dají snadno, efektivně a zábavně učit. Přišly jsme na to ale až po letech jejich studia. Všechny naše rady nabízíme vám!

PS: Fotky jsou z databáze Viktora Hanáčka picjumbo. Viktor taky pochází z České republiky a mimo dalších věcí se věnuje i fotografii. Víc o něm se můžete dozvědět (v angličtině) tady. Jeho příběh je zajímavý a dost inspirativní!

A PSS: všechny naše články můžete taky najít v jednom kompletním seznamu - tady.

Komentujte, diskutujte