O nás a NAJOBujse

O práci se dnes uchází spousty lidí, protože si všichni uvědomují, že „bez práce nejsou koláče“.

Bez práce (ať už v jakékoliv formě) to dneska nejde. Málokomu se poštěstí, že mu spadne z nebe nebo že zažije něco jako malý americký sen. Většinou je za získáním práce spousta vydané energie, bohužel často i ztraceného času. Nezřídka přijde i nějaké to zklamání. Člověk i s jeho budoucností se jaksi svěřuje do rukou osudu… Pokud ovšem neví, jak osudu pomoct! A právě tohle je hlavním tématem našich stránek – chceme Vám ukázat, že osudu se dá pomoci, že se dá udělat spousta věcí proto, abyste našli vhodnou práci a taky ji získali!

Jsme dvě kamarádky, které spolu prošly studiem na vysoké škole. Po studiu se sice naše cesty rozdělily, ale po nějaké době se zase svedly dohromady…

Tento projekt vznikl díky tomu, že jsme si uvědomily, jak se vlastně realita odlišuje od našich původních představ.

Jednoho dne jsme totiž nad šálkem čaje tak nějak zhodnocovaly, čím jsme si už prošly, co nás kde překvapilo (a že toho nebylo málo) a jak vlastně vypadá život „tam venku“ – ne za zdmi naší bývalé univerzity, ale skutečně v životě, kdy potřebuje získat práci a taky si ji udržet (a ve zdraví přežít :)).

Shodly jsme se, že dostudovat ještě neznamená uspět na trhu práce. Pracovní realita je mnohdy tvrdá a často je nesnadné dostat se vůbec na pohovor, uspět na něm a práci získat. A v tu chvíli nám to došlo. Proč se o naše zkušenosti nepodělit s ostatními? Proč neříct, s čím jsme se v praxi setkaly a co shledáváme jako klíč k úspěchu k získání pozice?… Ano, jak již asi správně sami tušíte, narážíme na fakt, že to, jak se zajímat o práci a jak úspěšně zvládnout pohovor atd. se bohužel ve škole nedozvíte. Setkáte se mnohdy až s tvrdou realitou, kdy si uvědomíte, že mít vystudováno bohužel mnohdy zdaleka nestačí. Ve školních osnovách nenajdete nic jako přípravu na přijímací řízení. Neučí se nic o tom, jak správně číst inzeráty s pracovními nabídkami ani jak na ně co nejlépe odpovídat. Za prvními pracovními pohovory se tak pro většinu lidí skrývají veliké, často děsivé otazníky. Postupem času se z toho stane jedno velké mysterium… a tomu my chceme předejít!

Uplynulo totiž pár let, během kterých jsme si prošly nejen výběrovými řízeními, ale dostaly jsme se i na druhou stranu – do pozice, kdy výběrka sledujeme zevnitř. A taky s nadhledem. Jakmile totiž všechny tyhle procesy sledujete s odstupem, jakmile se netýkají přímo vás, vidíte ty věci úplně jinak. Rázem vidíte, kde jste dělali chyby. A chápete, proč ty určité strategie fungují líp než jiné. Rozsvítí se vám!

Jedna z věcí, která nás překvapila, bylo, že jsme si vlastně uvědomily, že se nikde nic o výběrkách nedozvíte. Ano, je nespočet článků o tom, jak napsat ten jediný správný životopis nebo motivační dopis, jak podat ruku, jak se usmívat atd. Komu tohle ale ve skutečnosti opravdu pomůže? Shodly jsme se na tom, že spousta z těch „zaručených rad“ v praxi často nefunguje, protože chybí ucelený pohled na věc – věcný a stručný. A hlavně jsme si uvědomily, že nám ty nejzásadnější věci nikdo neřekl, nikdo nás na pracovní realitu prakticky nepřipravil. O těchto věcech se často nemluví, každý si své zkušenosti nechává pro sebe, možná právě jakou svou konkurenční výhodu. Nikdo také nezohledňuje jeden dost zásadní detail – výběrová řízení nejsou vedena učebnicemi, ale lidmi.

Byla by veliká škoda, kdybyste se nedostali na vysněnou pracovní pozici, pro kterou jste jak dělaní. Řada lidí pracuje na pozici, se kterou nejsou spokojeni a to přitom o tuto pozici mnohdy museli bojovat a projít nepochopitelným procesem výběrového řízení. Ono to má dopad i na druhou stranu – na firmu, byť si to většinou nikdo moc neuvědomuje a nic s tím nedělá. Firmy totiž často kvůli maličkostem přehlédnou ty nejvhodnější lidi a najmou někoho, kdo jim nepřinese tu nejlepší hodnotu…

Nakonec věříme, že pro každého někde existuje ta ideální, perfektní práce. Jde v podstatě o dvě věci – najít ji (identifikovat) a pak získat. Rády bychom vás motivovaly a podporovaly na vaší cestě za tou vysněnou prací.

Víme ale, že jsou i tací, pro které zaměstnanecký poměr není nějšťastnějším řešením. Jedním z našich cílů je taky pomoci vám to odhalit, pokud se jedná o váš případ. Je totiž spousta možností, jak toto řešit a vyřešit k naprosté spokojenosti. I v takových případech je ale důležité umět se prezentovat, ukázat naši odbornost a získat klienty. Často nám stačí mít třeba dva nebo tři stálé klienty. A jejich získávání se často může podobat získávání práce.

Naším cílem tedy je, předat vám naše osobní zkušenosti, které jsme na trhu práce nasbíraly, a ukázat nové pohledy na věc. Moc si přejeme, aby vám naše poznatky s praxe pomohly získat dobrou práci, do které se budete těšit!

Komentujte, diskutujte