Jak se naučit cizí jazyk? Ty nejlepší tipy, triky, návody

Jak se naučit cizí jazyk? Jak se ho naučit rychle? Jak se ho naučit zadarmo? Jak se ho naučit z pohodlí domova? Jak se ho sakra konečně pořádně naučit?! Tak takovéhle otázky slýcháme často. A samy jsme si je před nějakou dobou pokládaly. Nikdo učený z nebe nespadne a většina lidí se jazyk skutečně musí učit. Skvělé ale je, že když se naučíme, jak se učit, s jazykem už to pak půjde mnohem snadněji a úspěch prostě přijde.

Cizí jazyky milujeme a jsou naším „denním chlebem“ už spoustu let. Hodně jsme se toho o studiu jazyků naučily za tu dobu. A hlavně jsme se naučily, jak ho nejen studovat, ale jak ho skutečně začít ovládat. Nejde nám totiž o nabiflovanou teorii, ale hlavně a především o schopnost cizí jazyk skutečně používat tak, jak potřebujeme. A bez stresu! 🙂

Na tomhle místě najdete tipy, triky a návody týkající se studia cizích jazyků. Vyhneme se obecným radám, které jsme slyšeli už stokrát, a k ničemu nám nepomohly. Zaměříme se spíš na praxi. A občas řekneme i něco, co „bolí“. Ano, pravda často bolí. A u jazyků tou pravdou je, že se prostě studiu musíme věnovat. Ukážeme vám ale, jak se mu věnovat podstatně příjemněji. A jak mít výsledky. Není totiž nic horšího, než nad něčím sedět a nic si z toho neodnést. To my nechceme. Víme totiž, že na výsledcích záleží a že dost zásadní je v celém procesu motivace. A i té tu najdete hromadu (snad tedy nebudete imunní:)).

PS: Tato stránka se bude aktualizovat, budou se zde přidávat odkazy na nové články související s tématem. Tak se určitě brzy vraťte a zcheckněte to tu :).

Klíč č. 1: mít motivaci

Motivace je klíčem ke spoustě úspěchů a u jazyků hraje ohromnou roli. Motivace nám dá sílu, ale taky pomůže najít tu správnou cestu. Díky motivaci půjdeme tím správným směrem a vydržíme. Další geniální věcí je, že motivace záleží na nás samotných. Samozřejmě, může vás někdo do studia nutit a vy budete studovat pod pohrůžkami. Mnohem spíše ale budeme mít vlastní důvody ke studiu. A jak silné budou, to taky záleží na nás. Pokud si vytvoříme dostatečně silnou motivaci, máme z půlky hotovo.

Klíč č. 2: znát cíl

Náš druhý klíč k naučení se jazyka tak trošku souvisí s motivací. Musíme vědět, co je naším cílem. Musíme si říci, kam chceme ve studiu dojít. Ano, někdy stačí vědět, že chci umět ten a ten jazyk, protože se mi prostě ohromně líbí. Mnohem lepší ale je, když víme, že chceme být třeba schopni číst odborné knihy nebo vyjet do zahraničí a hledat práci. Celé studium nám opravdu usnadní, když víme, co je naším cílem. Tohle ostatně platí i pro jiné činnosti.

Klíč č. 3: pustit se do práce

Je přenádherné mít silnou motivací a vědět, co chceme. Musíme se ale pustit do práce! Bez práce nejsou koláče a jazyk nám do hlavy sám nenaleze. Je proto zásadní začít a začít pokud možno hned teď. Čím dřív začneme, tím dřív přijdou i první výsledky a s nimi i pozitivní energie, která nás požene dopředu.

Klíč č. 4: pilovat si techniku

Každý se učí „po svém“ a některé metody mu fungují lépe než jiné. K našemu úspěchu významně přispěje právě i výběr metody. Je úplně jedno, jakou zvolíme, důležité jsou výsledky. Inspirujte se proto u jiných a sledujte, co vám jak funguje. Pilujte si svoji techniku, svůj systém. Nejste ve škole, učíte se pro sebe, učte se po svém! 🙂

Klíč. č. 5: nedovolit si spadnout zase dolů

Cizí jazyky mají jednu strašně velikou nevýhodu, snadno se zapomínají. Proto nedovolte, abyste zapomněli, co jste se už naučili. To by byla ohromná škoda a především velká ztráta. Studujte proto soustavně. Pokud nemáte na studium čas a sílu nebo vám prostě „došla učebnice“, najděte si jiný způsob, jak být s jazykem v kontaktu. Výborné jsou třeba knížky nebo blogy, se kterými si znalosti udržujete a rozšiřujete. A navíc je to prostě fun! 🙂

Komentujte, diskutujte