Chci napsat ten nejlepší životopis a motivační dopis

Životopis je jedním z našich nástrojů k získání práce i k rozvoji kariéry. A motivační dopis je zrovna tak důležitý, i když ho většinou píšeme jen nárazově. Oba dva dokumenty, pokud jsou řádně připravené, nám prokážou ohromnou službu… už víte, jak na ně?

Základní pravidla

Ať už připravujeme CV, motivační dopis nebo nějaký jiný obdobný dokument, který nás má prezentovat, vždy si dáváme záležet a držíme se určitých pravidel. Jeho cílem je ukázat naše kvality a otevřít nám dveře, nejčastěji ty k přijímacímu řízení.

Rady a tipy, jak na to, načerpejte třeba tady:

Vždy dbáme na to, aby náš dokument příjemně vypadal, dobře se četl a ideálně zaujal. Nejlepší je, pokud máme na jeho přípravu více času, alespoň dva dny. Mnohým pomáhá text napsat a pak se k němu za nějakou dobu vrátit a „dovychytat mouchy“.

Naše dokumenty si vždy důkladně pročteme, abychom odstranili poslední chybky a byli si jisti, že jsou opravdu v pořádku. Při odesílání se ujistíme, že skutečně odesíláme i naše přílohy.

Náš životopis

Životopis je nejpoužívanějším ze všech těchto dokumentů a určitě se vyplatí mít ho po ruce a vždy aktualizovaný. Ušetříme tím čas, starosti a ještě nám může pomoci k zajímavým příležitostem. V dnešní době je taky velmi užitečné ho mít online, třeba na globálně fungujícím LinkedInu. A vracet se k němu pravidelně, i když momentálně měnit práci v plánu nemáme.

Na toto téma jsme také napsaly:

A něco málo o LinkedInu tady:

Motivační dopis

Motivační dopis má v přijímacích řízeních stále větší důležitost. Může nám zajistit pozvánku k pohovoru i naše šance potopit. Je tedy na místě věnovat mu patřičnou péči. Můžeme ho totiž využít plně k našemu dobru. Dá nám ve srovnání se životopisem mnohem více prostoru.

Rady a tipy můžete načerpat zde:

Připravit oba dokumenty je v podstatě docela jednoduché, jen to chce trochu praxe. A když se cítíte ztraceni… vždy je možnost dohledat na internetu třeba nějaké vzorové a inspirovat se. Jako u jiných úkolů, i zde platí, že často nejtěžší na tom všem je začít :).

Komentujte, diskutujte