Erasmus – studijní pobyty a stáže

Kdo by dnes neznal Erasmus, že? Díky Erasmu se dá docela jednoduše (a levně) vyjet během studií do zahraničí. K původně čistě studijním pobytům se přidaly i stáže a další doplňkové aktivity. Je to ohromná příležitost pro všechny, ale je potřeba se na ni trošku připravit. Takže jdeme na to! 🙂

Co je Erasmus?

Erasmus je dnes již soubor programů zaměřených na mobilitu vysokoškolských studentů a pracovníků. Vznikl v roce 1987 jako aktivita Evropské unie, v rámci které je také cílem napomáhat dalšímu rozvoji vztahů mezi vysokoškolskými institucemi.

Pro studenty Erasmus znamená v podstatě dvě věci – studijní pobyt a nebo stáž. Student vyjíždí v průběhu studia, dostává finanční podporu a dle dohody s domácí univerzitou jsou mu uznávány kredity. V ideálním případě si tak student doveze kredity, které se mu plně započítají.

Každý může za vyjet jednou na studijní pobyt a jednou na stáž. Jelikož rozpočet je omezený, může se stát, že ne na každého zájemce se dostane. V takovém případě je možno volit jinou destinaci (zpravidla levnější, na kterou by ještě prostředky byly) a nebo může vyjet jako tzv. zero-grant student. To znamená, že sice nedostává stipendium, ale jinak může vycestovat za stejných podmínek. Tento režim bez grantu lze využít i v případě, že se student rozhodne pobyt si prodloužit. Nedostává tak sice příspěvky, ale může například dostudovat akademický rok na zahraniční škole.

Od roku 2014 se už setkáváme s oficiálním názvem Erasmus+, i když v praxi se stále ještě mluví jen o Erasmu.

Vyřízení Erasmu

I když to možná tak nevypadá, vyjet na Erasmus je snadné. O mnoho snadnější, než když se rozhodnete vyjet na vlastní pěst. Za tu dobu fungování už se dobře zaběhl. Na každé škole je oddělení, které se výjezdům věnuje a podílí se na administrativě s výjezdem spojené. A navíc i bývalí erasmáci mohou hodně pomoci tím, že přispějí svojí zkušeností, poradí…

Většinou si zařizování Erasmu vyžádá určitou dobu, proto je potřeba myslet na to dopředu a včas začít. Školy obvykle „svolávají“ zájemce o výjezd v dostatečném předstihu a informují o tom, kdy a co je potřeba vyřídit a za jakých podmínek studenti mohou vyjet.
Další detaily procesu souvisejí s cílovou zemí a hostitelskou univerzitou.

Chcete vyjet? Začněte co nejdříve

Pokud vás to láká vyjet, určitě se informujte co nejdříve. Nechcete prošvihnout termíny a na některé věci se určitě budete chtít připravit. Také je třeba vědět, zda musíte splňovat nějaká speciální kritéria, třeba mít určitý průměr nebo znalosti jazyka. V případě stáže si také musíte najít místo.

Získat stáž není vůbec tak těžké, jak se může zdát

Program podporující stáže je relativně nový. Každý rok se přihlásí spousta zájemců a odjede jich jenom část. Jak to?

U stáže je jen háček. Tedy jak se to vezme. Většinou si člověk musí stáž sám sehnat. Někteří šťastlivci mohou využít dřívějších kontaktů univerzity a erasmáků, jiní skočí po nabídce, která přijde náhodou na školu. Ti zbylí si však musí místo zajistit sami. A to je ten kámen úrazu. Zatímco u studijních pobytů jde všechno skoro samo (vztahy a procesy už existují, cestička je vyšlapaná), u stáží si musí člověk sám místo aktivně hledat a vyjednat.
Mnozí si ale neuvědomují, jak geniální záminkou Erasmus je. Záminkou dostat se do firmy a navíc na dobré místo.

Nepodceňujte přípravu

Štěstí přeje připraveným a v případě zahraničního výjezdu to platí dvojnásob. Jednou z nejdůležitějších věcí související s Erasmem je jazyk. Do zahraničí většinou jedeme právě kvůli zlepšení našich znalostí jazyka nebo jazyků. Zdaleka to ale neznamená, že se ho tam naučíme od nuly. Jsou sice tací, kteří vyrazí s naprosto minimální znalostí, ale není to zrovna nejchytřejší rozhodnutí.

Studium v cizím jazyce je náročné a člověk pak nemůže dohánět základy až na místě po hospodách :). Nejlepší je odjet se solidním základem. Díky tomu nebudeme mít takové těžkosti s výukou a bez problémů a bez stresu si pak zařídíme všechno potřebné. Ne vždycky totiž máme všechno nachystané na podnose, někdy toho přijíždějící studenti musí hodně vyřídit, a to v místním jazyce.

Navíc, základy se doma může naučit každý. Zahraniční pobyt je proto lepší využít na skutečně viditelné zlepšení znalostí, na to dosáhnout nějaké zajímavější úrovně.

Jinak o jazycích píšeme tady.

Kalkulujte

S Erasmem se pojí stipendium. To znamená, že student dostává nějakou fixní částku na měsíc, která má přispět na pokrytí nákladů. Tyto částky jsou stanoveny předem na daný rok a různě pro jednotlivé země. Nemají za cíl pokrýt veškeré náklady. Záleží na zemi a na oblasti, někdy pokryjí všechny běžné výdaje, jindy opravdu jen část. Proto je důležité také dobře zjištovat a kalkulovat. Pokud nemáte vlastní zdroje financování, vždy najdete možnosti, kdy vám stipendium pokryje prakticky všechno.

Další otázkou je, zda při Erasmu můžete pracovat. To už záleží na podmínkách dané země.
A jedna věc velmi příjemná pro erasmácké stážisty. Firmy mohou nabídnout nějaký benefit (třeba dopravu nebo občerstvení zdarma), ale zrovna tak i peněžní odměnu. To už záleží na firmě a na vzájemné dohodě.

Erasmus není jen o studiu

Studijní výjezdy nejsou jen o trávení hodin v lavicích. Jsou také o možnosti poznat hostitelskou zemi i studenty z jiných koutů světa. Běžně se pořádají erasmácké akce.

Častokrát vztahy vytvořené díky programu vydrží i v pozdějších letech. Jen tak pro zajímavost, už několikrát se dokonce mluvilo o milionů dětí Erasmu. Tedy dětí, které se narodily párům, které vznikly díky Erasmu. Bylo by zajímavé vědět, jak tuto statistiku sestavovali, ale každopádně je to zajímavý údaj. Přečíst si o tom můžete tady (ve španělštině) a nebo tady (v angličtině). V tomto druhém článku se mimo to dozvíme i další zajímavou věc – prý zhruba čtvrtina účastníků si kromě jazykových znalostí z Erasmu „odveze“ i dlouhodobý vztah :).

Zdroje informací

Na národní úrovni se o Erasmusu dozvíte na stránkách naepu (Národní agentury pro evropské vzdělávací programy) – tady. Tam jsou k najití všechny důležité informace týkající se programu a účasti na něm.

Hodně důležitý zdroj informací je vždy taky vlastní vysoká škola. Ta vypisuje výběrová řízení, konkretizuje podmínky výjezdů a tak dále. Každá škola má svoje vlastní zahraniční partnerské univerzity, ze kterých si studenti primárně vybírají cíle svých cest.

Databáze zpráv u naepu

Jednou z dalších velkých pomocí je databáze naepu, kam se ukládají zprávy z pobytů bývalých českých Erasmáků. Každý totiž po ukončení pobytu vyplňuje jednotný formulář, kde předává dalším budoucím účastníkům cenné informace. (I když vidím, že studenti některých škol už jaksi poslední rok dva do databáze nepřispívají)

Tuto šikovnou databázi najdete zde. Můžete vyhledávat dle různých kritérií, velmi užitečná je možnost hledat podle hostitelské školy nebo země. V dotaznících najdete informace o nákladech, o požadavcích, o formalitách, které bylo třeba vyřídit, a tak dále…  Samozřejmě, je třeba to brát trochu s rezervou, protože v čase se situace mění a každý má svůj úhel pohledu. Někdo se nají za 100 euro měsíčně, jinému těch 100 nevystačí ani na týden. Ale s tím je potřeba vždy počítat, pokud si chceme vyslechnout zkušenosti jiných.

O Erasmu na NAjobujse

Jsme velkými propagátorkami Erasmu a samy jsme s ním vyjely. Kromě našich zkušeností vám přinášíme i zkušenosti dalších lidí, seznam článků najdete tady.

Novinka – Erasmus pro začínající podnikatele

Mezi erasmácké aktivity přibyla novinka – Erasmus pro podnikatele. Jeho stránky najdete na této adrese. Jedná se zase o ohromnou příležitost, protože lidé, kteří chtějí začít podnikat, mají možnost získat zkušenosti v již fungující firmě a navíc v jiné zemi. A zase, účastník dostává finanční podporu po dobu pobytu.

Komentujte, diskutujte