Chci si najít svoji první práci!

Všechno je někdy poprvé a tak většinu z nás potká i první hledání práce… Kde začít, s čím počítat a jak zvýšit pravděpodobnost rychlého úspěchu?

Hledáme práci nebo jen brigádu?

Hned na začátku je dobré ujasnit si, co vlastně hledáme a čeho potřebujeme dosáhnout. Jestli třeba potřebujeme najít brigádu na jednorázový přivýdělek, nebo zda potřebujeme získat plný pracovní úvazek a pokud možno nastartovat kariéru.

Samozřejmě, někdy se stane, že se z jednorázové brigády stane naše zaměstnání a naopak že nastoupíme do firmy a za 3 měsíce půjdem zase „o dům dál“.

Podle odpovědi na tuto otázku pak rozhodujeme, kde budeme naši práci hledat, jaké pozice budou nejvhodnější, jakým způsobem se budeme prezentovat před zaměstnavatelem… Celkově naše strategie na tom bude do jisté míry záviset.

Co umím a co bych mohl(a) dělat?

Pokud hledáme práci na víc než jen pár dnů, je dobré, pokud si vybereme takovovou práci, která nás bude aspoň trochu bavit nebo nám přinese něco víc než jen pár vydělaných korun.
Potřebujeme si tedy ujasnit, co umíme a jaké máme preference. Článek na tototo téma si můžete přečíst tady.

Na druhé straně, taky musíte vědět, jaké jsou možnosti, jaké pozice se nabízejí. O takovém průzkumu si můžete přečíst tady. Takto získané informace je potřeba vyhodnotit a na základě nich udělat takovou menší strategii. O tom jsme psaly zde.

Nikdy neplatí, že nic neumím!

I student nebo čerstvý absolvent má rozhodně co nabídnout. Jen je potřeba najít, co to je. Během studií se člověk leccos naučí a může to nabídnout potenciálním zaměstnavatelům. Stále častěji se klade důraz právě na tzv. soft skills, tedy měkké dovednosti, kterým se často naučíme právě při studiu. Více o nich můžete najít v tomto článku.

Životopis a jedem!

Na začátku našeho hledání práce bychom měli vytvořit náš životopis, alespoň jeho základní verzi. O životopisech jsme daly dohromady celou jednu kapitolku – tady. Takový životopis bychom měli mít vždy po ruce a udržovat ho aktualizovaný. Pak ho upravujeme vždy podle konkrétních pracovních nabídek. I student má hodně co napsat do životopisu, jen občas musí zavzpomínat a pořádně se zamyslet :).

Jinak k životopisu často přidáváme ještě motivační dopis. I o tom se dozvíte na naší tematické stránce tady.

Hledáme nabídky, kde se dá

Podle druhu práce máme vždy na výběr více zdrojů nabídek. Pokud hledáte jen přivýdělek při škole, můžete se porozhlédnout i přímo tam, na školní půdě. Často tam najdete nástěnky s inzeráty na pozice, které jsou právě nejvhodnější třeba pro studenty. Nebo různé specializované weby. A nezapomínejte na externí spolupráci. Při studiu se navíc docela vyplatí pracovat na živnostenský list, jelikož studenti mají lepší podmínky.

Různé agentury taky mohou být dobrým místem, kde hledat práci. Zase ale záleží na konkrétní agentuře a na tom, co hledáme.

Jinak samozřejmě platí, že intenzivní přístup se většinou vyplácí. Více o tom, jak to můžete pojmout, najdete tady.

Stáže, skvělá možnost, jak začít

Stáže se stávají stále populárnější a stále více firem je nabízí. A jiné firmy ochotně kývnou, pokud se ukáže zájemce o stáž i v případě, že žádné místo ani vypsané nebylo. Stáž je sice obvykle placená hůř a nebo třeba vůbec, ale to docela dobře vykompenzuje spousta jiných přínosů. Některé firmy mají i speciální programy pro stážisty, jiné zase naopak stážistu zasvětí do chodu firmy mnohem lépe než řadového pracovníka. A navíc, často se naskýtá možnost ve firmě po stáži zůstat.

U stáží je také výhoda v tom, že se sami můžete nabídnout, sami si můžete vybrat firmu a následně ji kontaktovat.

Každá zkušenost je cenná!

Odepisovat na inzeráty a chodit po pohovorech není pro většinu zrovna zábava, ale je potřeba to brát jako zkušenost. Zkušenost, kterou zúročíme. Třeba nám nevyjde první, druhý a třeba ani třetí pohovor, zkušenost si z toho ale odnášíme vždy. Neúspěch si nikdy nebereme osobně, naopak, dává nám možnost učit se a získávat zkušenosti.

Mnohem více rad a vlastně zmapování celého postupu hledání práce najdete v naší „bibli“.

Komentujte, diskutujte