Chci práci snů!

Žít život jako ze snu nebo jako z pohádky. Kdo by nechtěl? Že nám ale říkali, že pohádky neexistují a že život není procházka růžovou zahradou?

Vítejte v 21. století! Nebojte, tato stránka nebude o tom, že naprosto cokoliv je možné, stačí si to jen přát… Samozřejmě, všechno má svoje limity a létat vás nenaučíme. Rozhodně je ale možné mít takovou práci, se kterou budeme velmi spokojení a bude naší „prací snů“.

Definice

Pojem „práce snů“ může znamenat cokoliv. My bychom měli především vědět, co se za tím skrývá pro nás samotné. S jakou prací bychom byli naprosto spokojeni, jak bychom náš život chtěli trávit. Pojem „práce snů“ totiž musí mít nějakou podobu. Těžko totiž budeme hledat, když nevíme co.

Když diplom už není tím rozhodujícím

Není to tak dávno, co byla kariéra v podstatě nalinkovaná už od dob, co se vyfasovala první občanka. Ta pomyslná linka začínala kolem patnáctého roku, kdy se člověk rozhodl, co dál, na jakou školu půjde. Co vystuduje a do jaké práce nejspíš nastoupí. Samozřejmě, často člověk neměl do slova a do písmene plán, ale bylo jasné, že pokud vystuduje třeba ekonomii, tak docela těžko bude nakonec pracovat jako designér nebo kouč. Prostě ten „papír“ ze školy byl tím, co určovalo naši dráhu. Ty doby jsou pryč. Samozřejmě, s ekonomickým vzděláním z nás lékař nebude, jiných možností máme ale opravdu mnoho. Už zdaleka není tak zásadní formální vzdělání, na důležitost získává vzdělání neformální, vlastní zájem a seberozvoj. Místo diplomu nám někdy poslouží třeba hmatatelné výsledky naší práce, které jsme se věnovali jako koníčku ve volném čase.

Když fantazie nestačí

Na trhu práce můžeme vysledovat ještě jeden trend, totiž že se vyskytují zcela nové pracovní pozice. Lépe řečeno, pracovní pozice se rozvíjejí a náplň práce se rozrůstá dle potřeb doby. Častokrát bychom takovou pozici ani nevymysleli :). Co třeba chození po restauracích a jejich recenzování? To už dneska není nic vyjímečného, před několika lety by to ale byla zcela nemyslitelná práce. I když třeba zrovna tohle vám nic neříká, jde tu o princip. Možnosti jsou skutečně v podstatě neomezené. A obzvlášť, pokud jste ochotní se stěhovat.

Ano, dostáváme se k flexibilitě…

Dneska jedním z předpokladů úspěchu je flexibilita. Schopnost přizpůsobit se podmínkám. V praxi to může znamenat ochotu se něco nového rychle naučit nebo třeba se přestěhovat. Umět si udělat plán, ale taky ho v průběhu měnit tak, jak si situace žádá.

Když se vám nic nelíbí… vymyslete si to sami!

O tématu zaměstnání vs. podnikání je řeč jinde (tady). Ale přeci jen aspoň zmínka sem patří. Další ohromnou věcí dneška je možnost podnikat. Najít si způsob, jak vydělávat tím, co nás baví, co nás zajímá…a co nás dělá šťastnými! Někdo se rodí s ohromným darem – schopností přirozeně následovat tuto cestu. Nám ostatním to dá větší práci. Ty možnosti tu ale jsou a je především na nás, jakým způsobem se svým životem naložíme.

Pokud máte pocit, že tato cesta je možná i pro vás, neváhejte a hned se začněte rozhlížet kolem sebe. A sami sobě si položte otázky, které vám pomohou k ujasnění si vaší pozice a toho, co byste v budoucnu opravdu chtěli. Málokdo má to štěstí, že se rozhodne podnikat a do čtvrt roku funguje. Většinou je to delší cesta a hlavně s ní souvisí mnoho otázek, na které musíte najít odpověď.

Pokud už práci máte a nebo studujete, máte ohromnou příležitost s podnikáním začít „bokem“. Podmínky pro podnikání jsou totiž příznivější a vyjde vás to levněji.

Nezapomeňte na hnací sílu

Ať už chcete pracovat nebo podnikat, určitě vám někdy bude chybět energie. Na jakékoliv cestě jsou momenty, kdy máte pocit, že stojíte a možná už na tom místě zůstanete. V takových chvílích se potřebujete umět správně motivovat. Umět si dodat energii, která vám pomůže zase se rozpohybovat. Potřebujete vědět, co zhruba je vaším cílem. Potřebujete cítit, že se tam dostanete. Nezapomeňte na to, že většina úspěšných lidí prošla těžkými momenty, třeba i momenty plnými neúspěchu. Překonali je ale.

Plány, plány a zase plány

Plánování je jedním z nejmocnějších nástrojů ke splnění našich snů. Náš hlavní plán nemusí být přesným nalinkováním jednotlivých kroků. Plánem může být nějaká rámcová představa o tom, kam míříme. Pak už operativně plánujeme, co uděláme v nejbližší době. Důležité je, abychom se stále pohybovali směrem dopředu, hledali cesty a našemu cíli se přibližovali.

Na toto téma jsme tu ostatně už psaly – tady.

Spočítejte si, kolik hodin pravděpodobně strávíte v práci za život

Ještě se poměrně často přehlíží význam toho, jestli jsme s prací spokojení. Ono to vůbec není o tom, že každý musí být manažer, který létá business třídou na pracovní schůzky za oceán. Bavit a uspokojovat nás může i naprosto „obyčejná“ práce támhle na růžku. Často jde o náš vlastní úhel pohledu a o to, jak si to zařídíme. A jindy prostě musíme práci změnit, něco se doučit a nebo začít „dělat na sebe“. Pokud ale máte někdy pocit, že je zbytečné se snažit, spočítejte si, kolik hodin vás čeká strávit v práci. To je poměrně fungující rozhodující faktor :).

Komentujte, diskutujte